Jak naprawić okulary?

Zdarzają się różne wypadki. Jedni spadną ze schodów i złamią żebro. Inni zwichną kostkę lub złamią nogę w wyniku przetrenowania. Jeśli jest się okularnikiem, okulary są często narażone na uszkodzenia mechaniczne. Gdy nie uda się im przeciwdziałać i stało się – jak je naprawić?

Idź do optyka

Czy to okulary korekcyjne, czy to okulary przeciwsłoneczne – nie bój się optyka. To najbardziej kompetentna osoba, która naprawi twoje szkła w trymiga

Autor zdjęcia: bitzcelt

Czy to okulary korekcyjne, czy to okulary przeciwsłoneczne – nie bój się optyka. To najbardziej kompetentna osoba, która naprawi twoje szkła w trymiga. Niestety, odnowa kosztuje. Jeśli twoje okulary słoneczne pochodzą z bazarów lub hipermarketów – nie naprawiaj ich, nie warto. Po prostu kup nowe.

Jeśli jesteś Zosią-samosią…

Są rzeczy, które możesz zrobić przy odpowiedniej instrukcji oraz cierpliwości. Możesz naprawić żyłkę w okularach, skleić okulary plastikowe (nietrwałe) lub zlustować oprawki metalowe. Wymiana żyłki okularach jest najtrudniejszą spośród wymienionych czynności. Jeśli szkiełko wypadło, można naciągnąć żyłkę przy pomocy plastikowej wstążki i ponownie zamontować szkło. Niestety, montaż z reguły nie jest trwały. Gdy chcesz wymienić żyłkę w okularach, będziesz potrzebować nowej żyłki, którą musisz zaczepić tak jak w profesjonalnych okularach.

Co może zrobić tylko optyk?

Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne powinny być naprawiane tylko przez optyka. Nawet jeśli wolimy sami działać manualnie, jest kilka rzeczy, które może zrobić tylko specjalista. Tyko on może naprawić szkła w okularach. Jeśli są zarysowane lub uszkodzone trwale w inny sposób tylko wymiana soczewki pomoże. Amator sam nie da rady wymienić soczewki. Optyk może również naprawiać noski w okularach.