Jak wybierać okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne należą do tych akcesoriów, których znaczenie bardzo często bywa niedoceniane. Dla dużej części użytkowników są to przedmioty, które spełniają funkcje tylko i wyłącznie estetyczną. Tymczasem należy pamiętać, że w rzeczywistości głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych nie jest ładny wygląd, tylko skuteczna ochrona naszego wzroku przed niszczącym wpływem promieniowania ultrafioletowego, które dociera do naszych oczu razem z promieniami słonecznymi.

O czym należy pamiętać

Okulary przeciwsłoneczne należą do tych akcesoriów, których znaczenie bardzo często bywa niedoceniane

Autor zdjęcia: Randa Nichole

Oczywiście, kupując okulary słoneczne bardzo często możemy spotkać się z różnego rodzaju oszustwami. Do najbardziej popularnych oszustw należą fałszywe, nic znaczące certyfikaty, które zapewniają nas, że kosztujące 30 zł okulary są wyposażone w skuteczne filtry UV. Oczywiście, powinniśmy zachowywać duży dystans do tego rodzaju informacji: niestety, kontrola tego rodzaju oszustw nadal nie jest w Polsce tak efektywna i rygorystyczna, jak ma to miejsce w wyżej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, przez co producenci oraz sprzedawcy różnego rodzaju tandety mają spore pole do opisu.

Jak uniknąć problemów?

Przede wszystkim, powinniśmy zwracać uwagę na to, jaką renomą cieszy się dany okulary przeciwsłoneczne sklep. Na dobrą sprawę, w polskich realiach jedyną gwarancję tego, że kupowane przez nas okulary przeciwsłoneczne cechują się odpowiednią jakością stanowi właśnie renoma ich sprzedawcy oraz ich producenta. Tylko kupując nasze okulary w dobrym, jakościowym sklepie lub serwisie optycznym możemy mieć pewność, że będą one odpowiednio chroniły nasz wzrok przed szkodliwym działaniem słońca. Wybierając niezweryfikowanych i niepewnych sprzedawców narażamy się na cały szereg przykrych, a nawet niebezpiecznych konsekwencji, z jakimi wiąże się nieodpowiednia, nieskuteczna ochrona wzroku przed promieniowaniem UV.