Okulary słoneczne aviator – historia

Są produkty, które stanowią ikony stylu i nawet po kilkudziesięciu latach są poważane i odkrywane na nowo. Należy do nich mała czarna, perfumy Chanel… Również przemysł optyczny ma swoje gwiazdy. Są nimi okulary przeciwsłoneczne Aviator, wyprodukowane przez słynną firmę Ray Ban (do kupienia chociażby tuta: https://eyewear24.net/pol_m_Okulary-Przeciwsloneczne-386.html).

Jak to się zaczęło?

Są produkty, które stanowią ikony stylu i nawet po kilkudziesięciu latach są poważane i odkrywane na nowo

Autor zdjęcia: jawsnap.photo

Pod koniec lat 30 XX wiek Bausch & Lomb oficjalnie zarejestrował paten na okulary Aviator. Pierwszy egzemplarz został wykonany z metalu w złotym kolorze. Soczewki były zielone i posiadały filtr UV. Przeznaczone były dla lotników, gdyż posiadały specjalne soczewki, które wyostrzały szczegóły i zmniejszały zamglenie powietrza. Przydały się najbardziej pilotom podczas II wojny światowej. Po wojnie zostały pokochane przez amerykańską popkulturę i dzięki temu wypromowane na świecie. Trafiły do zwykłych ludzi, stały się ikoną stylu. Były noszone przez celebrytów. Taką popularność mogą osiągnąć nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne. Damskie dodatki reklamują czasopisma modowe oraz pokazy z domów mody. To te dwa media dyktują współczesne trendy. Obecnie okulary Aviator, zwane też pilotkami, są na wysokiej pozycji i nie zapowiada się na to, by ich renoma spadła.

Siostra okularów Aviator

Ray Ban wyprodukował i wypromował też drugi typ okularów. Wayfarer. Wyglądem oprawki nie przypominają swojego starszego brata. Te okulary słoneczne mają grube, najczęściej ciemne, oprawki i kwadratowy kształt soczewek. W latach 60 święciły swoje triumfy za sprawą Jamesa Deana czy Marylin Monroe. Dziś też są niezwykle popularne. Ludzie, którym nie podobają się Aviatory, najczęściej przerzucają się na Wayfarery.