Recepta okularowa – czarna magia dla okularników

Gdy jesteśmy u okulisty, najpierw nasze oczy są przeglądane ze wszystkich stron za pomocą małej latarki. Następnie odpowiadamy, co widzimy na słynnej tablicy optycznej z cyframi. Potem mamy badanie komputerowe i ewentualnie sprawdzanie ciśnienia. Na koniec okulista daje nam kwitek z niezrozumiałymi oznaczeniami i liczbami. Musimy zanieść go optykowi. Jest to recepta okularowa, która jest ważna także na okulary przeciwsłoneczne. Damskie czy męskie – nie ma różnicy. Warto wiedzieć, o co chodzi w tej recepcie.

Wyjaśnienie oznaczeń

Są to :

 • OC – korekcja prawego oka,

  Recepta okularowa jest różna w zależności od schorzenia

  Autor zdjęcia: Foxtongue

 • OL – korekcja lewego oka,
 • Dal – korekcja okularowa do dali, czyli okulary do chodzenia, codzienne, zarówno dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów
 • Bliż – korekcja okularowa do bliży, czyli okulary do czytania (dla osób w średnim wieku i starszych)
 • PD – odległość źrenic, czyli odstęp źrenicy od środka nosa. To ona wyznacza rozstaw okularów, który jest bardzo ważny.Jeśli zostanie nieprawidłowo wyliczony, okulary słoneczne lub korekcyjne mogą spadać albo będą za małe i oprawki złamią się.
 • Add – addycja, czyli dodatek do bliży. Jest to różnica mocy korekcji pomiędzy dalą a bliżą. Jeśli na recepcie pojawia się taki zapis, oznacza to, że potrzebujemy 2 pary okularów – do dali i bliży. Jeżeli mamy więcej pieniędzy, możemy zakupić okulary progresywne.

Wyjaśnienie terminów

Pojęcia wydają się na pozór bardziej zrozumiałe. Są to:

 • Sfera – moc korekcji do dali i bliży. W przypadku krótkowidzów jest ona minusowa, a przypadku dalekowidzów – plusowa.
 • Cylinder – kojarzony z astygmatyzmem. Obok terminu trzeba podać oś ustawienia cylindra.
 • Pryzma – korekcja soczewkami okularowymi pryzmatycznymi. Taki typ szkieł jest przeznaczony dla osób z zezem. Koryguje go i leczy.

Recepta okularowa jest różna w zależności od schorzenia. Inna jest dla krótkowidzów, inna dla dalekowidzów czy astygmatyków. Możemy ją zanieść do optyka lub wysłać ją do sklepu internetowego. W każdym z nich dostarczone nam zostaną dobrej jakości okulary korekcyjne lub okulary przeciwsłoneczne. Sklep internetowy do tej pory nie zawiódł nikogo, jeśli klient podał właściwe wymiary. W wypadku pomyłki sklep nie odpowiada za błędy.