Świadomy zakup okularów przeciwsłonecznych

Nawet dziecko wie, iż nadmiar słońca jest dla oczu po prostu szkodliwy. Promienie słoneczne nie tylko mogą wywołać zapalenie spojówkę, mogą również doprowadzić do poparzenia siatkówki. Promienie słoneczne są po prostu niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego też należy (szczególnie w bezchmurne dni) nosić okulary przeciwsłoneczne damskie. Rzecz jasna nie pierwsze lepsze okulary, zakupione na straganie czy w hipermarkecie, ale okulary markowe, zakupione w profesjonalnym salonie optycznym. Tym stacjonarnym bądź tym internetowym.

Zakup okularów – na co zwrócić uwagę

Wybierając okulary przeciwsłoneczne damskie należy zwrócić uwagę na kilka, niezwykle istotnych kwestii

Autor zdjęcia: Thomas Beck Photo

Wybierając okulary przeciwsłoneczne damskie należy zwrócić uwagę na kilka, niezwykle istotnych kwestii. Pierwszą z nich jest wybór filtra o odpowiednim indeksie. Im wyższy indeks, tym większa ochrona. Kwestią kolejną jest oznaczenie CE potwierdzające zgodność okularów z europejskimi standardami. Należy zachować w tym wypadku szczególną ostrożność, ponieważ graficzne oznaczenie zgodności z normami chińskimi jest bardzo zbliżone do oznaczenia graficznego norm europejskich. Następna kwestia dotyczy dodatkowym powłok jakimi mogą by pokryte szkła okularów przeciwsłonecznych. Mówimy w tym wypadku o:

  • powłoce antyrefleksyjnej,
  • powłoce antystatycznej.

Wybierając odpowiednie dla siebie okulary przeciwsłoneczne damskie, należy również zwrócić uwagę na:

  • stopień i wzór zabarwienia – w obu szkłach powinien być identyczny;
  • kolor szkieł – polecane przez optyków szkła to te w kolorze brązowym, bursztynowym, zielonym i szarym. Niezalecane natomiast są szkła barwione a kolor niebieski, czerwony i fiołkowy oraz szkła bardzo ciemne;
  • wielkość szkieł – im większe, tym lepsza ochrona.

Rzecz jasna trudno nie wspomnieć o konieczności dobrania oprawek do kształtu naszej twarzy oraz naszej karnacji. Wbrew pozorom nie jest to kwestia drugorzędna.

Reasumując. Kupują okulary przeciwsłoneczne damskie należy mieć na uwadze, równie ważnych kwestii. Z uwagi na to, warto przed podjęciem decyzji zakupowych skonsultować się ze sprzedawcą, który powinien być w stanie dobrać dla nas okulary o odpowiednim filtrze, powłoce, kolorze oraz oprawki o odpowiednim kształcie.